فهرست بستن

اماکن تاریخی ارس، پتانسیلی مناسب برای جذب گردشگران چینی

اماکن تاریخی منطقه آزاد ارس برای جذب گردشگران چینی از پتانسیل خوبی برخوردار است.

اماکن تاریخی ارس، پتانسیلی مناسب برای جذب گردشگران چینی

شانزدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد کشور تشکیل شد که مرتضی احمدی، مشاور و پژوهشگر حوزه گردشگری در این نشست گفت:

بر اساس آمار، در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۷۱ میلیون گردشگر که شامل ۵۰ درصد گردشگران کل دنیا می‌شود را اروپا جذب کرده است و در ادامه آسیا و اقیانوسیه، آمریکا، آفریقا و خاورمیانه در رتبه‌های بعدی قرار دارند که در این تقسیم‌بندی ایران شامل بخش آسیا و اقیانوسیه است.

بیشتر سفرها از طیق هواپیما انجام شده و سفرهای جاده‌ای، ریلی و آبی در رده‌های بعدی قرار دارند. همچنین به ترتیب کشورهای فرانسه، آمریکا، اسپانیا، چین، ایتالیا، انگلیس، آلمان، مکزیک، تایلند و ترکیه بیشترین رتبه را در جذب گردشگران کسب کرده‌اند.

با وجود اینکه فرانسه بیشترین رتبه را در جذب گردشگر کسب کرده است، کشورهای آمریکا، اسپانیا، تایلند، چین، فرانسه و ایتالیا به ترتیب بیشترین درآمد را از گردشگران کسب کردند.

گردشگران چینی در رتبه اول قرار داشته و هنگ‌کنگ، ژاپن، آمریکا، مالزی و استرالیا به ترتیب مقصد گردشگران چینی هستند.

اغلب مواقع چینی‌ها به صورت گروهی و به وسیله آژانس‌های گردشگری سفر می‌کنند و به تاریخ و داستان هر کدام از بناهای تاریخی علاقه مخصوصی دارند و برای جلب رضایت آنان بهتر است از راهنمایان چینی استفاده شود.

گردشگران چینی به عکاسی علاقه خاصی داشته و به همین منظور باید شرایط برای عکاسی آنان فراهم باشد؛ همچنین فیلم مستند زمینه‌ساز انتخاب مقصد سفر آنان است.

مراکز خرید برای مردم این کشور جذاب بوده و مناطق آزاد بهترین مکان برای جذب گردشگران چینی است. به منظور جذب هر چه بیشتر این گردشگران، دست اندرکاران باید از طریق شبکه‌های اجتماعی و برقراری ارتباط با تورگردانان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

بنا به گفته محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، جذب حتی یک درصد گردشگران چینی برای مناطق آزاد بسیار ارزشمند است، اما متاسفانه در این بخش طبق برنامه جامع پیش نرفته و تنها به کارهای پراکنده بسنده شده است.

 

منبع : کجارو